Az Otthon Segítünk Alapítvány az Angliában 50 éve kifejlesztett, Home-Start módszertant felhasználva a kisgyermekes családok szüleinek nyújt támogatást mindennapjaikban, esetleges elakadásaikban. Célunk a szülői tapasztalat átadása, olyan motivált és elkötelezett önkéntesek bevonásával, akik mindazt a tudást, gyakorlati ismeretet, ami maguk is megtapasztaltak a gyermekgondozás terén, megosztanák azokkal, akik ezt kérik.

Idegenektől segítséget kérni nehéz, mégis egyre többen ismerik fel, nem szégyen és nem kell minden gondolattal, feladattal egyedül maradni. Ilyen lehet fiatal családoknál az az izgalmas, de rengeteg új kihívással megterhelt helyzet, pl. ha kistestvér születik, vagy oviba kell beszoktatni a nagyobb testvért. Ha egy kismama kialvatlansággal küzd, vagy épp arra sincs ideje, hogy hajat mosson. Vagy a családfenntartót egész nap nélkülöző anyuka egyszerűen csak szeretne egy másik felnőtt emberrel, egy másik szülővel beszélgetni. Gyakori probléma még az aktívan dolgozó vagy távoli nagyszülők hiánya is, de az ikres családok kezdeti nehézségeiről is sokat tudnánk mesélni.

Akik ezt az önkéntesmunkát vállalják, többnyire elköteleződnek, mert olyan területen tudnak érvényesülni és segíteni, ami számukra is örömet okoz. Így van ezzel Péter-Szabó Dóra is, aki településünkön tevékenykedik:

„Élvezem a kisgyermekek körüli mindennapi teendőket, a velük való foglalkozást, kedvességük és mosolyuk feltölt. És elképesztően sokat ad nekem az, hogy csekélynek tűnő segítségem, szabadidőm mekkora örömet okoz és hálát vált ki a hozzánk forduló családokból, anyukákból.”

Jó példa erre Judit, egy nagykovácsi ikres anyuka, akit 9 hónapig látogattam: „Ikergyermekeimhez kaptam az Otthon Segítünk Alapítványtól segítséget. Ekkor édesanyám volt még nagy segítségünkre, de ő messze lakik, így kéthetente tudott csak jönni. Két pici baba mellett a segítség nekem a mindennapi alapfeladatok ellátásához kellett. A két babánknak az első hónapokban teljesen eltérő igényei és napirendje volt. Dóri segítségemre volt az etetésben, altatásban, és segített akkor is derűsen, amikor valamelyiküket harmadjára próbáltuk elaltatni. Nagyon sokat jelentett ez a heti 3 óra: ilyenkor nem kellett szétszakadnom, így sokkal könnyebben viseltem a délután nehézségeit. Belefért a nevetés is ebbe a pár órába, feltöltődtem és újult erővel vágtam bele a következő napi kihívásokba. Megnyugtatott a jelenléte és a tudat, hogy van segítségem. De a legfontosabb számomra, hogy megvalósíthattam azokat a céljaimat anyaként, amit két pici mellett, egyedül, idő hiányában nem tudtam volna: sokáig anyatejjel táplálhattam őket, nyugodt anyukaként tudtam jelen lenni, volt időm pl. főzni nekik. Végtelen hála van bennem!”

Vagy Edina véleménye: „Az Alapítvány pont akkor segít, amikor a legnagyobb szükségünk van rá: a kisbabás korszakban.  Aranyat ér ilyenkor plusz két kéz, vagy pár óra, amit azzal tölthetünk, amire amúgy nem tudnánk időt szakítani. Sokszor apróságnak tűnő dolgok ezek, de ott abban az élethelyzetben nagyon sokat jelentenek.”

Csapatunk folyamatosan bővül, hamarosan indul az új önkéntesek felkészítése, amire nagyon várjuk a jelentkezőket, érdeklődőket. A képzés 10 alkalomból áll, témáját tekintve pedig: az értő figyelem, a kommunikáció, a családok működése, az elköteleződés és az otthonlátogatás szabályainak megismertetése a cél.  A képzés elvégzése után a segítő egy országos lefedettségű, elkötelezett csapat tagjaként tudja hasznosítani szabad erőforrásait saját településén, itt, Nagykovácsiban.

Várunk szeretettel a csapatunkba, ha úgy érzed, szívesen átadnál valamennyit abból a tudásból, amit, mint gyakorló szülő évek alatt felhalmoztál. Velünk átélheted a hasznosság örömét, szervezett keretek között átadhatod szülői tapasztalataidat!

Jelentkezni Péter-Szabó Dóra önkéntes koordinátornál lehet a (06 30) 402-54-45-ös telefonszámon, vagy a nagykovacsi@otthonsegitunk.hu e-mailen, vagy a központ honlapján: otthonsegitunk.hu a “Kapcsolat” gomb alatt.