Hulladékból érték
Nagykovácsi Nagyközség Önkormányzatának kiemelt célja a környezetvédelem. Az elmúlt években számos olyan lépést tettünk, ami segíti a település karbonlábnyomának csökkentését. A Zöld Nagykovácsi program keretében indítjuk el a komposztálási programot, hiszen így is sokat tehetünk környezetünk megóvásának érdekében.
Áprilisban már sokat tudunk a szabadban tartózkodni, éledezik a természet, sokasodik a tennivaló a kertben. A téli álom után indulnak a metszések, gyepszellőztetés, trágyázás, permetezés. A keletkező komposztálható zöldhulladék hasznosítása érdekében indítjuk el a komposztálási programot a településen. Az önkormányzat 50 db 380 literes komposztládát szerez be, amelyet 5.000,- forintos kedvezményes áron kínál megvásárlásra a helyi lakosoknak. Amennyiben szeretne tenni valamit környezetéért és mostantól komposztálni szeretne, kérjük a programra való jelentkezését a titkarsag@nagykovacsi.hu címre küldje el „Komposztláda igénylés” címmel. A levélben adja meg nevét, címét és telefonszámát, így tudjuk majd felkeresni Önt a láda átadása miatt. (Egy háztartás egy ládát igényelhet.)
Amennyiben a program sikeres lesz, újabb fordulót is szervez az Önkormányzat.
De miért is jó a komposztálás?
A komposztálás egyszerű módja annak, hogy tápanyagban gazdag humusszal ajándékozzuk meg a növényeinket, legalább 30 százalékkal csökkentsük a háztartási hulladék mennyiségét, ne kelljen szintetikus tápoldatokat használnunk.
Hogyan kezdjük?
Igényeljen az önkormányzattól 100%-ban újrahasznosított műanyagból készült komposztládát. Az összeszerelés egy kezdő IKEA-felhasználó számára is egyszerű, csak talpra kell állítani, és a négy oldalát összeilleszteni a kis kapocsszerűségekkel. Ezzel kész is, jöhet a komposztálnivaló és kezdődhet komposztálás házilag!
Mi kerülhet a komposztálóba?
- a zöldség- és gyümölcs hulladékok, tojáshéj, kávé- és teazacc, hervadt virág, szobanövények elszáradt levelei, virágföld, fahamu (max. 2-3 /köbméter), növényevő kisállatok ürüléke a forgácsalommal együtt,
- toll, szőr, papír (selyem, selyempapír, tojásdoboz, újságpapír nem!) gyapjú-, pamut és lenvászon
- levágott fű, kerti gyomok (virágzás előtt), falevél, szalma, összeaprított ágak, gallyak, elszáradt (nem beteg) növények, palánták, lehullott gyümölcsök, faforgács, fűrészpor.
Mi nem kerülhet a komposztba?
- festék-, lakk-, olaj- és zsírmaradék
- szintetikus, illetve nem lebomló anyagok
- ételmaradék, hús, csont – bár ezek lebomlanak - ne kerüljenek a komposztálóba a kóbor állatok, rágcsálók és a fertőzést terjesztő legyek miatt
- fertőzött, beteg növények
- húsevő állatok alól származó alom - szintén a fertőzés veszélye miatt
- veszélyes, magas nehézfémtartalmú anyagok (nagy forgalmú utak melletti növényi hulladék (fű, falevél, stb.)
Mi kell a komposztáláshoz?
Röviden: oxigén, nedvesség, tápanyag. A komposztálás alapja a jó oxigénellátás. Ha a nyersanyag levegőtlenné válik, nemkívánatos baktériumok szaporodnak el benne, a komposzt rothadó masszává válik. Ezért fontos a levegős tárolóhely biztosítása és a lazító anyagok (pl. szalma, ágnyesedék) bekeverése. Árnyékos, jó vízelvezetésű helyet keressünk számára. A víz is igen fontos tényező. Ha kevés a nedvesség, akkor a mikroorganizmusok szaporodása megáll, a lebomlás nem indul be vagy abbamarad. Ha túl sok a víz, akkor kiszorítja a részecskék közötti térből a levegőt, és nem lesz elegendő oxigén a rendszerben. A szerves anyagok bomlása rothadássá alakul, ezt a kellemetlen szag jelzi.
A nedvességtartalom egyszerűen megállapítható. Vegyünk a kezünkbe egy maréknyi komposztot:
- ha összenyomva vizet tudunk kipréselni belőle, akkor túl nedves
- ha az anyag szárazon pereg, akkor túl száraz
- ha összenyomáskor gyengén összetapad, akkor megfelelő a nedvességtartalma
A mikroorganizmusok jó életműködéséhez megfelelő mennyiségű szénre és nitrogénre van szükség. (ideális, ha a szén 25-30-szor több, mint a nitrogén). Nem kell mérnöki pontossággal kimérni, mert általánosságban igaz, hogy minél többféle elemből áll össze a komposzt, annál valószínűbb, hogy jó lesz a végtermék.
Komposztálás lépései
- A konyhai zöldhulladékok gyűjtéséhez használjunk egy megfelelő nagyságú fedővel ellátott tárolóedényt, amit nyáron naponta, télen hetente ürítsünk.
- A gyorsabb lebomlás érdekében ajánlatos a komposztálóba kerülő anyagokat 5 cm-nél kisebb darabokra aprítani. A komposztáló aljára tegyünk valamilyen durva anyagot, pl. faaprítékot, hogy a levegőzést alulról biztosítsuk. Erre, ha van kész komposztunk rakjunk belőle egy keveset a folyamat gyorsabb beindításához. Erre rétegezzük a konyhából és a kertből kikerülő különböző fajtájú szerves hulladékokat. Zöldebb, nedvesebb, nitrogénben gazdagabb hulladékra fásabb, szárazabb, tehát szénben gazdagabb anyagokat rétegezzünk. A rétegek közé adhatunk adalékanyagokat (földet, kőzetlisztet, vagy szilikátásványokat: zeolitok, riolittufa). Ezek javítják a komposzt minőségét, megkötik a helytelen kezelés miatt keletkező kellemetlen szagú gázokat is. A házi komposztálásnál nincs szükség különleges serkentő anyagra, mivel földdel, illetve nem teljesen érett komposzttal ugyanolyan jól beindíthatjuk a folyamatot.
- Keverés: A bomlási folyamat első szakaszának végén (5-6. hét) keverjük ismét jól össze a komposzthalmunkat. Hogy jobb minőségű komposztot kapjunk, a keverést 6-8 hetente ismételjük. A keverések alkalmával a marokpróbával tudjuk ellenőrizni, és szükség esetén beállítani a nedvességtartalmat.
Környezetünket csak az Önök figyelő és tudatos közreműködésével óvhatjuk meg, ezért kérjük csatlakozzanak a programhoz, éljenek a település adta lehetőségekkel. Célunk az, hogy egy élhető világot teremtsünk magunknak és a jövő generációinak. Ehhez kis lépésekkel mi is hozzájárulhatunk.
Számítunk Önökre, tegyünk együtt környezetünkért, a zöld Nagykovácsiért!