A kertben levágott fű, lenyesett ág, lehullott gyümölcs, vagyis az úgynevezett zöldhulladék nem tűnik veszélyesnek. Sokan azt gondolják, hogy a természetben lebomló anyagokat bátran elhelyezhetik az erdőkben, mezőkön, utak szélén, és ezzel nem követnek el természetkárosítást. Ez azonban tévedés. Az illegálisan lerakott zöldhulladék komoly problémát jelent a természeti területekre nézve, különösen az aszályos, forró hetekben.

A Pilisi Parkerdő Zrt. munkatársai rendszeresen találnak kisebb-nagyobb illegális zöldhulladék-lerakó helyeket, ahová a kertes házakban élő lakosság kényelmi okokból vagy jóhiszeműen, tájékozatlanság miatt kihordja a kertekben keletkezett hulladékot. A köztudatban ugyanis az a nézet terjedt el, hogy zöldhulladék elhelyezése közterületen vagy az erdőterületeken megengedett, a növényi részek ott úgyis elkorhadnak. A valóság ezzel szemben az, hogy a zöldhulladék illegális elhelyezése éppúgy szabálytalan és büntetendő, mint a kommunális, vagy bármely más hulladék lerakása.

Milyen veszélyeket rejt a természetre és az emberekre nézve az illegálisan elhelyezett, szabálytalanul kezelt zöldhulladék?

  • Nyárvégi időszakban az egyik leggyakoribb zöldhulladék a frissen levágott fű és a lehullott, rohadó, emberi fogyasztásra már nem alkalmas gyümölcs. Az ilyen hulladék azonban kiváló táplálék a vaddisznó számára, így lehetővé teszi az állatok belterületen való megtelepedését, állandó jelenlétét. Egy közelmúltban publikált kutatás megállapította, hogy részben az ilyen táplálékforrások miatt a főváros térségében kialakult egy belterületen élő vaddisznó populáció, amely el sem hagyja a településeket, így létszámuk szabályozása komoly gondot jelent. 
  • Örökzöldjeink lenyesett ágai más veszélyforrást jelentenek: a fenyő, a tuja és a többi örökzöld – főleg elszáradt állapotban – fokozottan tűzveszélyes, illegális lerakásuk aszályos, forró időszakban könnyen belterületi vagy erdőtüzek okozója lehet.
  • A nagy mennyiségben, egyben lerakott zöldhulladék ugyancsak fokozott tűzveszélyt jelent, mert a végbemenő lebomlási folyamatok öngyulladáshoz vezethetnek, így az „erdei komposztnak” hitt zöldhulladék-halom akár több hektárnyi erdőt (és akár lakott területet) veszélyeztető tűzfészekké válhat.
  • A zöldhulladék illegális lerakásának komoly természetvédelmi kockázata is van, ugyanis elősegíti az invazív fajok, így például a bálványfa, a parlagfű és a japán keserűfű terjedését. A kertekből kikerülve ezek az agresszív idegenhonos fajok a főváros környékén még meglévő őshonos védett erdők rovására terjeszkednek, visszaszorításuk komoly erőfeszítéseket igényel.

A Pilisi Parkerdő Zrt. munkatársai folyamatosan felderítik az illegális zöldhulladék-lerakó helyeket, és szükség esetén jelzik azokat az illetékes hatóságoknak. Azonban a probléma megoldása ebben az esetben is a lakosság környezettudatos magatartásában rejlik. A főváros környéki erdőket kezelő erdészek ezért arra figyelmeztetnek mindenkit, hogy akinek zöldhulladéka keletkezik, és azt nem kívánja, vagy nem tudja kertjében komposztálni, azt a kereskedelmi forgalomban megvásárolható, e célra szolgáló zsákokba helyezve tegye legális elszállításra alkalmassá. Emellett érdemes tájékozódni az ezzel kapcsolatos lehetőségekről az adott településen, hiszen van, ahol az önkormányzatok aprítással, komposztálási programokkal segítik a zöldhulladék elhelyezését, hogy az ne erdeinket terhelje és veszélyeztesse.

Bővebben a Pilisi Parkerdő Zrt. oldalán olvashatnak a zöldhulladékról:

https://parkerdo.hu