EURÓPA A POLGÁROKÉRT

 

Demokratikus szerepvállalás és civil részvétel

alprogram

 

ZÁRÓ JELENTÉS

 

 

Program

Európa a polgárokért

Alprogram

Demokratikus szerepvállalás és civil részvétel

Intézkedés

Testvérvárosi program

Pályázati felhívás

EACEA-52-2019-1

Projekt azonosító

617781-CITIZ-1-2020-1-FR-CITIZ-TT

Projekt címe

Európa, lakható kontines?

 

 

 

 

Szerződéses adatok

Dátumok és a kedvezményezett adatai

Dátumok

Projektkezdés 2021.03.31.

Tevékenység kezdete: 2022.08.18.

Projekt időtartama (hónap): 26

Projektzárás: 2023.04.20

Tevékenység vége: 2022.08.30.

 

Kedvezményezett adatai

Szerep

PIC (Személyes Azonosító Kód)

Név

Ország

Koordináló szervezet /Kedvezményezett

934930621

Canejan Egyesület Nemzetközi Testvérvárosi Kapcsolat Bizottsága

Franciaország

Vezetői kapcsolattartó

934930621

Canejan Egyesület Nemzetközi Testvérvárosi Kapcsolat Bizottsága

Franciaország

 

A szervezet hivatalos címe

Név:

Utca:

Irányítószám:

Város:

Ország:

Internet:

Canejan Egyesület Nemzetközi Testvérvárosi Kapcsolat Bizottsága

Canejan városháza, Poggio Mirteto sikátor 31.

33610

Canejan

Franciaország

www.comitejumelage.canejan.fr

 

 

A projekt összefoglalása

A projekt eredményeinek rövid leírása

 

Projektünkben arra ösztönöztük a polgárokat, hogy gondolkodjanak el azon, milyen mértékű tudatosságra és mennyire erős elkötelezettségre van szükség környezetünk megóvása érdekében. Ez által tudunk derűsebben tekinteni Európa jövőjére.

A projektben szereplő tevékenységek a kultúrák közötti toleranciára, kölcsönös megértésre, párbeszédre ösztönöztek, és lehetővé tették számunkra a generációk közötti információcsere és szolidaritás előmozdítását. Mert ez az információcsere konkrét módja annak, hogy jobban megismerjük testvérvárosaink képviselőit, és ezáltal közös tevékenységeket valósítsunk meg.

Óvjuk környezetünket! Ez volt a témánk, de mindenekelőtt ez az elhatározásunk is!

Az Európával kapcsolatos témákat minden résztvevővel játékos módon, konkrét szituációkba helyezve közelítettük meg.

A projekt egy négynapos ifjúsági táborral indult: testvérvárosaink 10 fiatal polgára különböző tevékenységeket (kertészkedés, kaptárkészítés, környezetvédelmi témájú kiállítás) végzett együtt.

Ezt a projektet egy cserehét követte, melyre 3 testvérvárosunk 72 polgárát hívtuk meg. Ez a hét gazdag volt a választott témával kapcsolatos tevékenységekben, játékokban, kihívásokban, felfedezésekben és megbeszélésekben, így minden résztvevő tényleges szereplője lehetett a csereprogramnak.

A hét egyszer használatos műanyagok felhasználása nélkül telt el, a zöld közlekedés (villamos, bicikli, séta) előtérbe helyezésével, és egy „Zöld Party” búcsúesttel zárult. (A program eredetileg 2020-ban, a Növényegészségügy Nemzetközi Évében lett volna megtartva.) Ez jó alkalom volt felhívni a figyelmet arra, hogy a növényvédelem hogyan járul hozzá a Fenntartható Fejlődési Célok eléréséhez.

 

Konferenciánk során bemutattuk a területre vonatkozó irányelveinket, miközben megvitattuk az Európai Unió ökológiai átmenetre vonatkozó célkitűzéseit. Meg akartuk érteni a helyi és európai környezetvédelmi politikát, miközben bátorítottuk és támogattuk a polgári kezdeményezéseket és az egyéni elkötelezettséget.

 

 

 

 

Leírás

Hatás és állampolgári részvétel

 

A projekt sikere polgártársaink szándékának és a tervezett tevékenységekben való részvételének köszönhető. Ez által tudtuk megvalósítani programunkat, és markáns üzeneteket tudtunk közvetíteni európai témánk, de az erős és egységes Európa fogalma kapcsán is.

Olyan tevékenységeket szerveztünk, amelyek célja az európai témánk kiemelése, az ökoszolidaritás fogalmának jobb megértése, az Európa jövőjéről, az Unió polgárai közötti kölcsönös megértésről és az ahhoz való kötődésről szóló vita ösztönzése:

- Csapatvetélkedő, amelynek célja, hogy segítse a résztvevőket jobban megérteni az európai környezetvédelmi politikát (hivatkozva a Fehér Könyvre és az EU Alapjogi Chartájára), a szén-dioxid-kibocsátás problémáját, és hogy megértsék a környezetünk megóvása érdekében tett lépések sürgős voltát.

- A helyi természeti örökség felfedezése, amelynek megőrzése alapvető fontosságú (Patiras-sziget, Pilat dűne).

- Kreatív és célirányos tréfás ökológiai játékok és workshopok, amelyek középpontjában annak a tapasztalatcserének és próbálkozásnak a kialakítása áll, amelyek megadják a kulcsot a mindennapi környezettudatos magatartás elfogadásához.

- Részvétel a „Zöldebb és fenntarthatóbb Európa” című konferenciát követő vitában, amely lehetővé teszi a konstruktív ideák áramlását.

- Népszerűsítettük azokat a tevékenységeket, amelyekbe a polgárokat be tudtuk vonni.

A társadalmi és civil tevékenység megközelítésen túl ez a fajta cselekvés energiával tölti fel társadalmunkat, és elősegíti az állampolgári szerepvállalást. Lehetővé teszi a társadalmi kapcsolatok kialakítását, és lehetővé teszi a polgárok számára, hogy megerősítsék azokat a kapcsolatokat, amelyek összekötik őket az Unióval.

A 2013 augusztusában indult ifjúsági projektünk továbbra is igen sikeres. Az idén az öko-szolidaritás vált a legfőbb témává. Fontos a fiatalabb generáció részvételének ösztönzése, ami a jövőbeni tevékenységeink folytatásának a kulcsa.

A tapasztalatcserét követően a résztvevők nem csak környezettudatosabb elhatározásokkal távozhattak, de el is kötelezték magukat arra, hogy a következő, 2023-as silledai találkozón ellenőrizhessék az elhatározások betartását, és arra is, hogy megünnepeljék a Canéjan és Poggio Mirteto testvérvárosok közötti kapcsolat 20. évfordulóját.

 

 

 

A projektben szereplő tevékenységek

FIATAL ÖKO MŰHELY: a fiatalok végrehajtották a rájuk bízott küldetéseket - Good Driving Booklet, GREEN EUROPE kiállítás.

Tiszteljük környezetünket - Működjünk műanyagok vagy eldobható tárgyak használata nélkül: 1 nap telefon (vagy internet) nélkül, egy hulladék nélkül, egy autó nélkül, egy hús nélkül. Bár ezek környezeti hatása helyi szinten apróságnak tűnik, globális szinten mégis jelentős lehet.

Kvíz: a csapatoknak kihívásokkal kellett szembenézniük, kérdésekre kellett válaszolniuk az alábbi témákban: szénlábnyom, Fehér Könyv, Alapjogi Charta, napi öko-gesztusok stb.

Nagy sikert aratott az EVS-szel együttműködésben zajló „Környezetbarát” játékest, amelynek központi témája az ökológia és a környezet volt. E csapattevékenységek biztosították azt, hogy mindenki aktívan részt vegyen a projektben.

Konferencia és vita a felelősségünkről a „zöldebb Európáért” programban. Cél az EU jelenlegi környezetvédelmi politikáival kapcsolatos ismereteink elmélyítése.

Minden önkormányzat bemutatta helyi szintű politikáját és intézkedéseit, majd a résztvevők a zöldebb Európáról alkotott elképzeléseikről beszéltek.

ÖKOSZOLIDARITÁS NAPJA

Ökoszolidaritás reggeli és Zero waste piknik.

Faültetés, európai kórusok, közös alkotó műhelyek, szépségápolási termékek közös elkészítése. E vidám nap ötvözte a sétákat, kulturális műsorokat és ökoszolidaritási akciókat. Megtartottuk az elmaradt, 2020-as Növényegészségügyi Nemzetközi Évet ünneplő „Green Party” estet.

TERMÉSZETI ÖRÖKSÉG - témái:

A Pilat dűne felfedezése, ami a Natura 2000 hálózat része.

Az Új sziget és a Pâtiras sziget felfedezése, Gironde természeti örökségének és az Adapto projektnek a bemutatása, a biológiai sokféleség előmozdítása és a természeti tőke fenntartható kezelése.

A bordeaux-i Bassins à Flot felfedezését a Bassin des Lumières látogatásával egészítettük ki: a németek által épített tengeralattjáró-bázis egyike annak az öt építménynek, amelyet Franciaországban építettek a második világháború alatt. A tengeralattjáró-bázis 41 000 m2-es épülete egy kulturális projektben szerepel, ami a helyi örökség rehabilitációjának szép példája.

A két település polgármesterének aláírásával megerősítettük a Nagykovácsi és Canéjan közötti testvérvárosi kapcsolatot. Ez közelebb hoz bennünket, és lehetővé teszi számunkra, hogy tartós, barátságon és szolidaritáson alapuló tevékenységet folytassunk. Elősegítjük a kölcsönös megértést és toleranciát, miközben kibontakoztatjuk a kulturális és nyelvi sokszínűséget.

EU ALAPJOGI CHARTA

Mivel a találkozót eredetileg 2020-ra terveztük, a Charta 20. évfordulóját szerettük volna megünnepelni az ART 37 (a környezet védelme és minőségének javítása) kiemelésével. Ezért a vetélkedőben erre utaló kérdések is szerepeltek a 2022-re vonatkozóak mellett, amely év a Fenntartható Fejlődés Alaptudományainak Nemzetközi Éve az Ifjúság Európai Éve.